Skip to Main Content

Staff Directory

Use the full directory below or search for the staff member you wish to contact.

Staff Directory

Jessica Adams

High School Special Education Teacher

High School Special Education Teacher

Virginia Albany

Elementary English Language Arts Teacher

Jenna Ali

Elementary Special Education Teacher

Chante Allen

Middle School Counselor

Brandy Alvira

Elementary School Science/Social Science Teacher

Science/Social Science Curriculum Leader (Grades K-4)

Autumn Andrzejewski

High School English Language Arts Teacher

Kimberly Arp

Middle School Mathematics Teacher

Christine Badger

Elementary English Language Arts Teacher

Kristina Barcus

Elementary Mathematics Teacher

Erika Baxter

Special Education Paraprofessional

Drew Beck

Building Facilities Staff

Tracey Behrens O'Brien

Middle/High School Academic/College Counselor

Jordan Bell

High School Spanish Teacher

Jennifer Bergmann

Middle School English Language Arts Teacher

Andrea Blanton

Student Information Manager

Heidi Block

Elementary/Middle School Spanish Teacher

Kelly Borgmann

Physical Therapist

Patrick Bortel

Middle School Social Science Teacher

Michelle Boyd

High School Principal

Administration

Stephanie Bucci

Elementary School Classroom Aide

Kelly Carey

Middle School English Language Arts Teacher

Megan Casee

Athletic Trainer

Grace Cavanagh

Certified School Nurse

Rebecca Chesnet

Instructional Aide

Bridget Christ

Building Facilities Staff

Susan Christ

Building Facilities Staff

Heather Clark

High School Special Education Teacher

Leanna Clarke

Occupational Therapist

Emma Cole

Elementary School Teacher

Joseph Comito

Elementary/Middle School Physical Education Teacher

Ronald Confino

IT Support Technician

Sapientae House Lead

Tyler Coradi

Middle School Mathematics Teacher

Rachael Cornelius

Middle School English Language Arts Teacher

David Cosme, Jr.

Director of Student Achievement, ClubRA Organizer, School Safety and Security Coordinator

Administration

Damian Creasy

IT Support Technician, 1:1 Program Coordinator

James Curcione

Drama Teacher

Cathy D'Vertola

Library Aide

Jenna Defrancesco

Special Education Paraprofessional

Erin DeWolf

Elementary Teacher

John Dunn

High School Social Science Teacher

Caroline Eddy

Building Substitute Teacher

Meghan Emery

High School Mathematics Teacher

Lindsey Engler

School Library Media Specialist

Lisa Farrell

Middle School English Language Arts Teacher

Jennett Fassnacht

High School Social Science Teacher

Alyssa Fell

Elementary Teacher

Lisa Fleck

High School Counselor

Lawrence Flynn

High School Mathematics Teacher

Stephanie Foehl

Elementary Mathematics Teacher

Galileo House Lead (Grades 3-4)

Molly Freed

Elementary STEAM Teacher

Laura Fronk

Special Education Teacher

Sam Fryeberger

Building Facilities Staff

Stephanie Funston

Administrative Secretary, Development Staff Liaison

Zaira Garcia Sosa

High School Spanish Teacher

Adryana Gates

Middle/High School Spanish Teacher

Edward Gawlas

High School Science Teacher

Amy Gelband (Lodge)

School Psychologist

Andrew Genuardi

High School Special Education Teacher

Craig Gibson

Student Support Specialist

Pooja Goel

High School Mathematics Teacher

Meiko Golden-Scott

Attendance Secretary

Kelly Goldston

Elementary English Language Arts Teacher

Nicole Gordon

Elementary Special Education Teacher

Kristy Grace

Enrollment and Student Recruitment Coordinator, Transportation Liaison

Lauren Gregory

High School Science Teacher

Science Curriculum Leader (Grades 5-12)

Kristopher Grinstead - WIggins

Building Facilities Staff

Tyler Groff

Middle School Science Teacher

Michelangelo House Lead (Grades 7-8)

Kendra Gruber

Elementary School Principal

Administration

Gina Guarino Buli

Chief Executive Officer (CEO)

Administration

Benjamin Haas

Building Substitute Teacher

Stephan Hayes

Elementary/Middle School Music Teacher

Zavia Herring

Human Resource and Teacher Recruitment Coordinator

Jonathan Hinkle

Elementary/Middle Spanish Teacher

Mary Hoffman

LTS High School Science/Biology Teacher

Geniffer Holdsworth

Elementary Science/Social Science Teacher

Heather Horvath

Middle/High School Physical Education Teacher

Leslie Hostman

School Nurse

Ginamarie Hoy

Lunch Program Coordinator/Business Office Support

Troubadour House Lead

Jennifer Illig

Social Worker

Amy James

Elementary/Middle/High School Art Teacher

Curtis James

High School Mathematics Teacher

Adelyn Jenkins

Speech/Language Pathologist

Shay-La'rren Johnson

Marketing, Public Relations & Website Coordinator

Sherwyn Julien

Building Facilities Staff

Jon Kandrick

High School Dean of Students

Administration

Emily Fisher Keefe

Elementary Teacher

Charles Keller

Instructional Coach

Eileen Keller

Elementary/Middle School Music Teacher, RA Knights Choir Director

Medici I and II House Lead (Fine Arts Team)

Colleen Kelly

Van Driver (Special Education)

Diana Kelly

Elementary/Middle/High School Art Teacher

Jennifer Kelly

Elementary/Middle School Health and Physical Education Teacher

Anne Kerecman

Instructional Aide

Opal King

Bookkeeper

Ebony Kirtz

Elementary/Middle School Special Education Teacher

Christian Klemp

High School Social Science Teacher

Emily Koerbel

Elementary School Teacher

Denise Kozuch-Harakal

Development Coordinator

Barbara Krock

Elementary School Teacher

Todd Krock

IT Support Technician

Justin Lass

High School Social Science Teacher, Building Substitute Teacher

Copernicus House Lead (Building Substitutes)

Melissa Laurento

Elementary School Counselor

Maria Leidy

Elementary Special Education Teacher

Lynda Leonetti

High School Special Education Teacher

Rebecca Loiacono

High School English Language Arts Teacher

Gina Loscalzo

Cafeteria Aide

Angel Luna

Middle/High School Spanish Teacher

Jami Lynch

Senior Project Coordinator, HS Social Science Teacher

Social Science Curriculum Leader (Grades 5-12)

Joanna MacDonald

Special Education Paraprofessional

Christine Mackin

Elementary English Language Arts Teacher

Karen Malarkey

High School Science Teacher

Nelson Maldonado

Building Facilities Staff

Karlie Marino

Special Education Paraprofessional

Matthew Marks

Building Substitute Teacher

Adrianna Martinez

Behavior and MTSS Intervention Facilitator

Jerome Martinez

Building Facilities Staff

Susan Mateka

Special Education Support

Michael McCarter

Middle/High School Business and Computer Science Teacher

Jason McGown

Building Facilities Staff

Lisa McLean

Middle School Special Education Teacher

Lori McLovich

Elementary School Special Education Teacher

Special Education Lead-Elementary School

Duncan McNabb

Middle/High School English Language Arts Teacher

Rodney McNeil

Building Facilities Staff

Kaitlyn Mendenhall

Middle School Special Education Teacher

Special Education Lead- Middle School

Priya Menghani

Math Tutor

Laura Meyer

Elementary School Teacher

Jordan Miller

Middle School Dean of Students

Administration

Kelly Miller

Elementary School Special Education Teacher

Stacey Montgomery

Middle/High School Health & Physical Education Teacher

Maurice Moon

Director of Technology

AnnaMarie Moretti

Middle School Mathematics Teacher

Ashley Morse

Behavior Specialist

Cheryl Nicholson

Elementary School Teacher

Clay Novak

Building Substitute Teacher

Shawna Novak

Support Staff

Elizabeth O'Leary

Middle/High School Music Teacher/Choir Director

Jennifer Palmer

High School Special Education Teacher

Special Education Lead - High School

Sherae Perkins

Special Education Administrative Coordinator

Jacqueline Perks

Building Substitute Teacher

Kimberly Peterson

Middle School Special Education Teacher

Brittany Petrasso

Special Education Supervisor

Nicole Poletto

Middle School English Language Arts Teacher

Bernini House Lead (Grades 5-6)

Saber Porterfield

Building Substitute

Rebecca Poserina

Elementary School Teacher

Lauren Prisco

Middle School Special Education Teacher

Amanda Qureshi

Elementary School Teacher

Shakespeare House Lead (grades 1-2)

Chad Qureshi

High School Social Science Teacher

Philip Repko

LTS Elementary School Dean

Heather Rinker

Middle School Principal

Administration

Ashley Romano

Cafeteria Aide

Damon Ross

Building Substitute Teacher

Ashley Sanders

Elementary School Teacher

Katie Santilli

Business Manager

Katherine Santolla

High School English Language Arts Teacher

Matthew Savini

High School Mathematics Teacher

Cullen I House Lead (Grades 9-10)

Carol Schaeffer

Business Manager

Keith Schied

Middle School Science Teacher

Shannon Schott

Middle School Mathematics Teacher

Peggy Scott

Special Education Paraprofessional

Mary Shaffer

Instructional Aide

Landri Shannan

Elementary School Teacher

Grace Sheetz

Middle School Social Science Teacher

Laurel Sholly

Elementary School English Language Arts Teacher

Jennifer Smiley

Middle School Mathematics Teacher/Tutor

Erin Smith

Middle School English Language Arts Teacher

Harold Smith

Athletic Director

Administration

Gabriel Soffer

ESL Teacher/Coordinator

Nicholas Spillane

Middle/High School Health/Physical Education Teacher

Jonathan Springer

Elementary/Middle/High School Instrumental Music Teacher/ Band Director

Dawn Starolis

Middle School Special Education Teacher

Hannah Stauffer

Building Substitute Teacher

Melinda Stinson

Special Education Paraprofessional

Erin Strycharz

Elementary School Teacher

Fitzgerald House Lead (Kindergarten)

William Stubanas

Building Facilities Supervisor

Karen Swan

Mathematics Curriculum Leader K-12, HS Mathematics Teacher

Cullen II House Lead (Grades 11-12)

Lisa Swiggard

Elementary/Middle/High School Art Teacher

Saeedia Thompson

LTS Middle School Counselor & Building Sub

Marybeth Tiger-Wesley

Middle School Special Education Teacher

Katherine Vasquez

Elementary Special Education Teacher

Lauri Veneziale

Elementary School English Language Arts Teacher

Allison Vicciardo

Middle/High School Spanish Teacher

World Language Curriculum Leader (Grades K-12)

Angela Wagner

Elementary/Middle School Technology Teacher

Ashley Wakefield

K-12 English Language Arts/Literacy Coordinator, High School English Language Arts Teacher

Narissa Wescott

Dance & Physical Education Teacher

Lauren Young

Speech/Language Pathologist

Jessica Zielinski

Elementary Special Education Teacher

Michael Zinno

High School English Language Arts Teacher

Upcoming Events

June 19
June 20

ESY

8:30 AM - 12:30 PM

This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.